Amore volui

Příběhy:

Příběh „J+J“

Příběh z psychosomatické ordinace

Žít singl nebo sám


Příběh z psychosomatické ordinace

Do ordinace se objednala paní, řekněme, Marcela.
Přišla načas, nebo alespoň nevím, jak dlouho čekala, než jsem vyřídila předešlou klientku.
„Paní doktorko, dobrý den. Já jsem paní Marcela“ přihlásila se paní již dost přes třicet.
„Co vás přivádí za problém, paní Marcelo. V telefonu jsem vám mnoho nerozuměla“ optala jsem se jí.
„S manželem toužíme po miminku. Stále jsme to odkládali a utěšovali se, že když bude nejhůře, pomůže nám moje kamarádka Jana. Ona totiž dělá embryoložku u asistované reprodukce“
„Tak kde je problém?“ přeformulovala jsem otázku.
„Paní doktorko, za Janou jsem byla, a zhrozila jsem se z toho, co mi řekla. Ona Jana je starý poctivec a dělá svou prácí poctivě. V práci ve firmě se jim dařilo a tak se těšila na odměnu. Místo toho však dostala ona a její spolupracovníci vynadáno.
Že prý mají moc dobré výsledky. Je prý nejlepší, aby se akce povedla nejlépe na čtvrtý pokus, aby pojišťovna zaplatila a ještě lepší je pátý pokus. To zaplatí klient. A co na tom když se to ani tak nepovede. Touží li někdo po dítěti, rád zaplatí í další pokusy!
Mě je skoro třicet šest. Příprava na každý další pokus zabere nějaký čas. Mezi tím budou nějaké pauzy a je otázka, zda mám pravděpodobnost, při tomto přístupu firem asistované reprodukce, se do čtyřiceti, čtyřiceti dvou dočkat miminka. Nemluvě o penězích, stráveném čase a vlivu hormonů v průběhu jejich aplikací.
O psychosomatické péčí se říká také ledacos, ale zatím jsem neslyšela o tak byznysovském přístupu z této strany. Nehledě na to, že psychosomatika, mohu, nebude li se mi zdát důvěryhodný, vyměnit, ale jak budu měnit firmu asistované reprodukce?.“ Smutně, ale s jistou nadějí dodala Marcela.
Dále již naše konverzace probíhala běžným způsobem. Jen já jsem stále nemohla mít pocit z dostiučinění své práce v porovnání, že i já bych mohla, jako gynekoložka, pracovat ve zdravotnické firmě s takovou to podnikatelskou strategii jaká panuje ve firmě Marcelininy kamarádky Jany. A je otázka, zda je to v jiné z těchto firem jiné

V centru psychosomatické péče zaznamenal Milan Fikar